• 02166129212

QAمخفف Quality Assurance است و به معنی تضمین کیفیت، که مجموعه ای از فعالیت های سیستماتیک و برنامه ریزی شده که کیفیت و مطابقت محصولات و خدمات را با استانداردهای از پیش تعیین شده تضمین می‌کند.تضمین کیفیت از ایجاد خطا جلوگیری می‌کند

QC مخفف Quality Control و به معنی کنترل کیفیت است، کیفیت محصولات را با استانداردهای تعیین شده مقایسه می‌کند و منابع خطا را تشخیص می‌دهد گزارش و مرتفع می‌کند.

به طور کلی می توان کنترل کیفیت را در 3گام زیر خلاصه کرد:

1_کیفیت اندازه گیری می شود

2_کیفیت با استانداردهای از پیش تعیین شده مقایسه می‌شود

3_اقدامات موثر جهت کاهش اختلافات با استانداردها انجامش می‌شود

کنترل کیفیت غالبا شامل فعالیت های عمومی میشود که اطلاعات بدست آمده و محاسبه شده در مورد فرایند را بدقت بررسی می‌کند و از روش های استاندارد مورد تایید برای نشر محاسبات و اندازه گیری ها، تخمین و آرشیو اطلاعات و گزارشات استفاده می‌کند

تضمین کیفیت به این معناست که محصولات و خدمات را درست منطبق با خواسته های مشتری تحویل دهیم. بعبارتی تضمین کیفیت اجرای یکسری کنترل ها بر اساس مستندات در مراحل حساس تجاری است به طوری که این اطمینان به وجود آید که دقیقا نیاز های مشتری تامین شده است. تضمین کیفیت را با کنترل کیفیت نباید اشتباه کرد. کنترل کیفیت به کیفیت خدمات و تولیدات شما مربوط می‌شود.

تضمین کیفیت سیستم کنترل ها بر اساس مستندات در داخل سیستم شماست به طوری که هیچگاه مشتری خود را از دست ندهيد به عبارت دیگر تضمین کیفیت احتمال بروز خطا را که موجب ایجاد ضرر و زیان برای شما و هم مشتری شما می‌شود را از بین می‌برد ضرری که ممکن است از منافع مشتری بکاهد یا حسن شهرت شما را از بین ببرد

تضمین کیفیت در واقع مجموعه فعالیت هایی است که مرحله قبل از کنترل کیفیت را شامل می شود و این دو یک چرخه را تشکیل می‌دهند تا در نهایت امر محصولات و خدمات ارائه شده هم نیازهای مشتری و بازار را برطرف نموده و رضایت را به ارمغان آورد و هم بر طرف کننده نیازهای سازمان و توسعه و سودآوری آن را به وجود آورد.

با وجود مقالات و کتابهای موجود هنوز هم این امر در ایران جدید است از چندین سال گذشته کشور های آمریکا و ژاپن با کمک گرفتن از اصول دمینگ به امر توجه داشته اند و در سازمان ها و صنایع خود از آنها استفاده کرده اند و اکنون شاهد پیشرفتهای چشمگیر این دو کشور هستیم، در ایران بیش از پیش لازم است به این علوم رو آورده و از آنها بهره مند شویم.

از این جهت که هنوز این علوم در ایران مورد توجه و استفاده زیادی قرار نگرفته است آمادگی های ذهنی نیز وجود ندارد. در سازمان ها هر گاه حرف از کنترل کیفیت می‌شود مدیران و کارکنان به دلیل نداشتن آگاهی، از اینکه مورد بازرسی و کنترل کیفیت قرار بگیرند ترس دارند، در واقع جایی برای ترسیدن و نگران بودن وجود ندارد تمام استاندارد ها، اصول وفرآیند ها مانند QA, QC, TQM, 5S, kaizen به وجود آمده اند که علاوه بر برطرف کردن نیاز مشتریان و جلب رضایت آنها، موجب رضایت مديران و کارکنان سازمان و رسیدن به اهداف و همچنین توسعه و پیشرفت آنها باشد.

اولین قدم برای اجرایی کردن این فرایند ها ایجاد آمادگی ذهنی مدیران و بعد کارکنان سازمان است که خطری آنها را تهدید نکرده و اتفاقا انجام این فعالیت ها موجب توسعه و پیشرفت و سوداوی خودشان می‌شود در حال حاضر کسب و کارهایی موفق هستند که اصل win win را باور دارند و می‌دانند که هر چقدر مشتری از محصولات و خدمات آنها رضایت داشته باشد این امر موجب رضایت سازمان خود هم می‌شود

در قدم بعد لازم است اهداف سازمان مجدد مورد بررسی قرار گیرد، دلیل به وجود آمدن سازمان چیست؟ چه هدفی دارد؟ چشم انداز آن در آینده چگونه است؟ رسالت سازمان چیست؟

قدمت بعدی برنامه ریزی های بلند مدت است و بعد برنامه ریزی های کوتاه مدتی که برنامه ریزی های بلند مدت را محقق می‌کند.

بعد از آن با کمک گرفتن QAتمام جزئیات و فرآیند ها بررسی و بازنگری می‌شود این امر چرخه تولید تا تحویل را شامل می شود.

بعد از تولید با کمک گرفتن از QC به دنبال خطاهای موجود خواهیم بود و کیفیت خدمات و محصولات را بررسی مینماییم.

این چرخه تا جایی تکرار می‌شود که نتیجه حاصل یعنی محصولات و خدمات دقیقا منطبق با هدف سازمان و رضایت مشتری باشد تا بدون عیب و نقص روانه بازار شود.

نویسنده مقاله : زهرا علومی پور

مرجع کسب و کار ایرانیان

 

© کلیه حقوق مادی و معنوی برای مرجع کسب و کار ایرانیان محفوظ می باشد.

هدایت به بالای صفحه

هدایت به بالای صفحه